„Библията и нейните изследователи“

„Библията и нейните изследователи“

Изложба в Университетската библиотека, включена в програмата на годишната конференция на Европейската асоциация по библейски изследвания

На откриването на изложбата присъстваха преподаватели и изследователи от Софийския университет „Св. Климент Охридски“, членове на Европейската асоциация по библейски изследвания, след които монсеньор Франческо Браски – вицепрефект и доктор на науките на миланската библиотека „Амброзиана“, д-р Силвия Найденова – директор на ЦБ на БАН, колеги от Университетската библиотека. Заместник-директорът на Университетската библиотека доц. Биляна Яврукова приветства гостите и представи експонатите в изложбата като посочи, че историята показва как Библията и нейните преводи са допринесли за културното израстване на много народи.

Проф. Вася Велинова – директор на Центъра за славяно-византийски проучвания „Проф. Иван Дуйчев“ благодари за гостоприемството и изтъкна дългогодишното сътрудничество с Университетската библиотека. Проф. Велинова акцентира на  изложените в централните витрини ръкописи и старопечатни книги, реставрирани и съхранявани в ЦСВП „Проф. Иван Дуйчев“.  За най-стария експонат в изложбата – Острожката библия от 1581 г., разказа директорът на историческия музей в Етрополе г-жа Галя Дикова. Екземплярът от първата отпечатана библия на кирилица, съхраняван над 400 години в град Етрополе е в процес на реставрация и предстоят допълнителни проучвания на ценната информация, записана по страниците му.

Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев посочи огромната роля на християнството, на текстовете, които създават хората, посветени на тази вяра, и изтъкна необходимостта от полагане на грижи за опазване и популяризиране на това наследство.

Във витрините са експонирани издания с хронологичен обхват от XVI до XXI век: три ръкописа – Четириевангелие от втората половина на ХVІ в.; фрагменти от Възкресни евангелия от края на ХVІ в.; Псалтир на даскал Филип от 1692 г., както и старопечатни издания, публикувани в периода XVI-XIX в., сред които Четириевангелие, отпечатано от йеромонах Лаврентий в Букурещ след 1582 г. и немска Библия от 17-и век с ценна барокова украса. От фонда на Университетската библиотека  са изложени първият превод на пълното издание на Свещеното писание на новобългарски език, т. нар. Славейкова библия, отпечатана през 1871 г. в Цариград,  издания на свещените текстове на различни езици, научни изследвания на български и чуждестранни учени върху текстовете на Библията, интердисциплинарни проучвания.   

Посетителите могат да разгледат изложбата „Библията и нейните изследователи“ до 19 юли 2024 г. в Централната университетска библиотека.