Дни преди откриването на академичната учебна година, Университетската библиотека представя изложба по повод 170 години от рождението на Константин Иречек.
Трудовете на Иречек са представени тематично и обхващат областите: българска книжовност, учебно дело, географски трудове и исторически съчинения. Посетителите могат да видят кореспонденцията на Иречек с български учени, политици, университетски преподаватели и научни изследвания за автора на първия академичен труд по история на България с изключителен принос в следосвобожденската ни история, наука, образование и култура.
В централните витрини са експонирани първата му научна разработка „Книгопис на новобългарската книжнина: 1806–1870“, дисертацията „Dějiny národa Bulharského“ (История на българите), преведена на немски, руски и български език, както и първите издания на „Пътувания по България“, „Княжество България“ и „Български дневник“. Акцент в изложбата са екземплярите с дарствени надписи и ръкописни бележки, нанесени от автора.
Разкрити са и отношенията на Константин Иречек със Стоян Аргиров – библиотековед, филолог, историк, редактор, преводач, ковчежник на БАН, който повече от 36 години ръководи Университетската библиотека. С годините, отношенията от професор/студент прерастват в автор/преводач. На Стоян Аргиров дължим преводите на български език на „Християнският елемент в топографическата номенклатура на Балканските земи“ (1898), „Пътувания по България“ (1899) „Български дневник“ (1930-32), с пояснителни бележки и показалци и други. Негова заслуга е откупуването на Архива на Иречек и съхраняването му в БАН.
Изложбата може да бъде разгледана до края на м. октомври 2024 г.