„Дух на филолог“

Изложба, посветена на проф. Беньо Цонев

По повод 135-ата годишнина на Софийския университет Университетската библиотека представя един от ректорите на Алма матер – проф. Беньо Цонев. Роден преди 160 години в гр. Ловеч, следвал славистика във Виенския университет при проф. Ватрослав Ягич и романистика и философия в Лайпциг при проф. Август Лескин, доктор по славистика, романистика и философия на Лайпцигския университет, от 1891 г. професионалният му път е свързан с Висшето училище и Университета. Доцент от 1893 г., професор от 1895 г., той е несменяем ръководител на катедрата по история на българския език от 1.09.1893 до смъртта му на 5.10.1926 г. Пет мандата е бил декан на Историко-филологическия факултет и ректор на Университета през учебната 1910/1911 г.

Във фоайето на Централната университетска библиотека са изложени научните публикации на проф. Беньо Цонев в областите история на българския език, диалектология, палеография, граматика, правопис и правоговор. Представени са първите му статии, диалектоложките му проучвания, описите на старопечатните книги в софийската и пловдивската народна библиотека, текстовете му за светите братя Кирил и Методий, за Паисий Хилендарски и д-р Петър Берон. Акцент в изложбата са томовете на История на българския език и описанията на  Кюстендилското четвероевангелие, на Добрейшовото четвероевангелие и на Врачанско евангелие от XIII век.

Изложбата може да бъде разгледана до м. февруари 2024 г.