На 5. 12. 2019 г. (четвъртък), в 14.30 ч.във фоайето на Университетска библиотека „Св. Климент Охридски“ беше открита изложбата „Вапцаров – Мечтателят“, която представя архивни материали на поета от фондовете му, съхранявани в Института за литература – БАН и къща музей „Никола Вапцаров“ към Националния литературен музей.
Експонирани са лични документи като ученическа карта, мореплавателна книжка, членска карта от Въздържателно дружество „Морал“, легитимацията му като огняр в БДЖ, писма и картичкиот и към роднини и приятели, тетрадки, бележници и тефтерчета с ранни и по-късни варианти и ръкописи на стихотворения, сред които кафявият бележник с 16 стихотворения от ранния период, розовата тетрадка с 12 стихотворения от периода 1936–1937, тетрадка по смятане с 14 стихотворения, синият кожен бележник „Байер“със стихотворенията „Предсмъртно“, „Прощално“, „Антени“ и др., екземпляр на „Моторнипесни“ с ръкописното„Свобода“, семейни снимки. Важно в изложения архивен масив е и присъствието на вестник „Литературен критик“, на който Вапцаров е бил редактор.
Архивната визия за Вапцаров е оцелостена с лични вещи като албума на випуска на ММУ с химна, написан от поета, негови портрети – графични и маслени. Представените архивни материали допълват и разширяват представата за Вапцаров като автор единствено на стихосбирката „Моторни песни“: поетическият дял на неговото творчество надхвърля съдържанието на тази книга; той е автор и на драматургически произведения, и на текстове за деца, към които се е отнасял особено трепетно и отговорно. Не на последно място стои и работата му като редактор на в. „Литературен критик“, в който той помества през 1941 г. известната статия „За творчеството на най-младите“.
Изложбата, организирана от Института за литература – БАН, Национален литературен музей и Университетска библиотека „Св. Климент Охридски“, е посветена на 110-годишнината от рождението на Н. Й. Вапцаров и 150-годишнината от основаването на Българската академия на науките.